فقه ربوبی

وبلاگی برای معرفی مکتب فقه ربوبی و مسایل پیرامونی فقه ربوبی

فقه ربوبی

وبلاگی برای معرفی مکتب فقه ربوبی و مسایل پیرامونی فقه ربوبی

بسم الله الرحمن الرحیم
شریعت راه خداپسندانه و فراگیر بر همه‌ی حوزه‌ی عمل انسانی است که از طریق انبیاء به مردم عرضه می‌شود. خداوند از مقام ربوبیت شریعت را به انسانِ عبدِ کریم فرستاده است. هر فرد دیندار لازم می‌بیند همه‌ی زندگی خود را بر اساس شریعت الهیه سامان دهد. این مقصود مستلزم بازنگاری شریعت در قالب فقه است. حاصل بازنگاری چنین شریعت فراگیری، فقهی است که تئورى واقعى و کامل اداره‌ی انسان از گهواره تا گور باشد. این تصویر از فقه موجب تحولاتی در پایه‌های فقه می‌شود:
۱) موضوع فقه از فعل مکلف به ساخت‌های ارادی تعمیم می‌یابد. علاوه بر فعل مکلف، اموری چون ساختارهای سازمانی و ساختارهای اجتماعی نیز در موضوع فقه قرار می‌گیرند. این فقه، معرِّف معیارهای مشروعیت اعمال و ساختارها است.
۲) غایت فقه از تبیین احکام فعل مکلف به تبیین نظم شرعی ساخت‌های ارادی تعمیم می‌یابد. در این معنا فقه دانش مدیریت شرعی تصمیم است.
۳) عبدِ مخاطبِ شریعت، عبدی است که به جهت بهره‌مندی از قوه‌ی انتخاب و توان تصمیم عقلانی، شأن هدایت‌پذیری دارد و مربوب به ربوبیت خاص و آزاد از بندگی غیر خدا گشته و انزال شریعت، ارسال رسل و تسخیر جهان برای او است. در نسبت ربّ و عبد، عبد برای افعالش معنایی ورای اطاعت می‌یابد. او، چون ربّ را رحیم و رئوف به خود دیده و درمی‌یابد که اراده‌ی ربّْ کمالِ عبد است، اطاعت از وی را ضروری می‌یابد.
۴) فراگیری شریعت در نسبت ربّ و عبد، مستلزم نظام‌مندی شریعت به تبع نظام مطلوب حیات انسانی است. نظام زندگی جز در ساختار سیاسی اجتماعی مناسب تصویر کاملی ندارد، بنابر این، شریعت علاوه بر اینکه جنبه‌های صریح سیاسی دارد؛ مگر در یک فضای سیاسی و رویکرد مناسب به ولایت، به درستی قابل اجرا نیست.
5)حضور شریعت الهیه در شیوه‌ی جدید زندگی، مستلزم تدوین آن به صورتی متفاوت با وضع موجود است.
در این وبلاگ تلاش می‌شود که با توجه به ماهیت شریعت، شارع و مکلف، ماهیت فقه مورد کنکاشی جدید قرار گیرد. نتیجه‌ی این کنکاش علمی، تعریف هویتی برای فقه است تا آن به حدّ «از گهواره تا گور» انسان و مبدأ و مبنایی برای غنی‌سازی آن گسترش دهد.
(تاکنون این وبلاگ تخصصاً به فقه سیاسی می‌پرداخت. از این پس، این وبلاگْ تدریجاً به معرفی مکتب فقهی جدیدی با عنوان فقه ربوبی می‌پردازد.)
نویسنده: ابوالحسن حسنی
پژوهشگر و نویسنده در عرصه‌ی علوم اسلامی
پست الکترونیکی: a.h.h@chmail.ir

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
نویسندگان

مدتی پیش چند تن از دست‌اندرکاران سازمان محیط زیست خدمت آیةالله مکارم رسیده بودند و با بیان مطالبی پر از اشتباه، از ایشان دست‌خطی مبنی بر لزوم احتیاط در مصرف این محصولات گرفته بودند. این‌گونه بازی با حیثیت فقاهت و مرجعیت برای دانشمندان این رشته و نیز برخی افراد که از جهات دیگری به این فناوری خدمت می‌کردند، سنگین بود. تصمیم بر این شد که خدمت ایشان برسیم و حقایق لازم در این موضوع به ایشان بیان شود. در تاریخ 3 مهر 1395 خدمت ایشان رسیدیم. افراد حاضر عبارت بودند از: دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک و رئیس سابق بسیج علمی کشور، دکتر ملبوبی معاون فناوری پژوهشگاه ملی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، دکتر عسگری عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و محقق در حوزه‌ی ژنتیک، آقای مهدی معلی دانشجوی دکترای حقوق (که انصافاً در باب مسایل حقوقی زیست فناوری تبحر بالایی دارند) و در نهایت، بنده. اساتید فناوری ژنتیک در این جلسه گزارشی از این فناوری و اهمیت آن ارایه کردند. رئوس مطالب ارایه شده عبارت بود از: ۱) ضرورت اصلاح ژنتیک برای حل بحران های کشاورزی و امنیت غذایی، ۲) مزایای محصولات تراریخته، ۳) اقسام روشهای اصلاح ژنتیک و ایمن‌تر و دقیق‌تر بودن روش تراریخته، ۴) دروغ بودن ممنوع بودن تولید و تجارت محصولات در 37 کشور. اسناد مربوط به این مطالب هم خدمت ایشان اشاره شد. در نهایت پرسش مکتوبی به ایشان داده شد که پاسخ آن امکان سوء‌استفاده از فتوای قبل را برطرف می‌کند تصویر فتوا را از طریق لینک زیر می توانید ببینید.

.تصویر فتوای جدید آیةالله مکارم

http://bayanbox.ir/info/583942198266677974/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%AA%D8%A7

این نکته توضیح دادنی است که فتوای پیشین ایشان در رسانه‌ها (اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب) به سرعت و در سطح وسیع منتشر شد. اما این فتوا را که اصلاحیه‌ی فتوای قبلی بود، هیچ یک از رسانه‌های پیشین حاضر نشدند منتشر کنند.

  • ابوالحسن حسنی

امنیت

بصیرت

تراریخته

از دیدن نظرات شما خوشحال می‌شوم (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی